wielokulturowość - jest na tak

WIELOKULTUROWOŚĆ – JESTEM NA TAK!

W Fili Bibliotecznej w Czerchowie 18.08.2014 r. zorganizowano zajęcia ,,Apetyt na Maroko. Tadżin.”. Spotkanie przeprowadzono wg scenariusza przygotowanego przez Wydawnictwo Widnokrąg. Zajęcia zorganizowano dla dzieci kl. I – III szkoły podstawowej. Przeprowadzenie spotkania miało na celu zachęcenie dzieci do poznania nowych miejsc na świecie i zrozumienia ich specyfiki , a także zwrócenie uwagi na różnorodność świata i kultury. Kształtowanie postawy tolerancji i zrozumienia wobec różnych religii, obyczajów i tradycji.                                                                                                                                     Książka ,,Apetyt na Maroko. Tadżin.” jest książką dla dzieci, w której zagadkowy ,,tadżin”, czyli naczynie i zarazem potrawa, stanowi punkt wyjścia do opowieści o Maroku, jego kulturze i codziennym życiu jego mieszkańców.                                                          Podczas zajęć dzieci przyswoiły sobie informacje na temat Maroka, Gór Atlas i Pustyni Sahara. Zwróciliśmy uwagę na to, że Cieśnina Gibraltarska oddziela Europę od Afryki, a także że Maroko leży niecałe 25 km od Europy i jego ląd można zobaczyć gołym okiem z południa Hiszpanii.                                                                                                                   W czasie zajęć przedstawiono krótką prezentację książki. Przeczytano fragmenty poświęcone tadżinowi i fragmenty mówiące o rodzinie arabskiej, o religii, ubiorze (dżellaba) i historii cyfr arabskich. Wprowadzona takie pojęcia jak: islam, meczet, dywanik modlitewny. Dzieci porównywały czy nasz strój, religia i rodzina jest w jakimś stopniu podobna do tego wszystkiego co poznały.                                                                                                             Podczas spotkania dzieci wykonywały prace plastyczne m. in. ozdabiali tadżin według własnego projektu, malowali dłoń swoimi wymyślonymi wzorami jak przy zdobieniu henną, kolorowały wnętrze marokańskiego domu, pomagali w pracy domowej bohaterom książki Sumii i Abdulahowi.                                                                                                                  Dzieci  wykonały  ,,Latający dywan” z pasków kolorowego papieru i ,,Pachnący pejzaż” z papryki i cynamony w proszku. Używając papryki stworzyliśmy krajobraz pustynny o zachodzie słońca, a z cynamony krajobraz pustyni o poranku.                                                       Na sam koniec spotkania próbowaliśmy uczyć się z dziećmi zwrotów po arabsku.