Narodowe Czytanie

6 września 2014 r. Filia Biblioteczna w Sokolnikach Lesie wraz z Gminną Biblioteką Publiczną w Leśmierzu włączyły się do zainicjowanej przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego akcji „Narodowe Czytanie”.

. Czytanie zostało nazwane "narodowym", aby podkreślić jego powszechny i egalitarny charakter. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.

W tym roku w całej Polsce czytana była „Trylogia” Henryka Sienkiewicza.  W bibliotece w Sokolnikach Lesie przybyli goście pięknie i wzruszająco odczytali fragmenty „Potopu”, „Pana Wołodyjowskiego” oraz „Ogniem i mieczem”. Ponownie znaleźliśmy się w XVII wiecznej Polsce. Razem ze Skrzetuskim, Kmicicem, Wołodyjowskim i innymi bohaterami przeżywaliśmy  perypetie wojenne i miłosne. Wspólna lektura „Trylogii” miała na celu popularyzację czytelnictwa, była też sposobem na radosne spędzenie wolnego czasu w gronie osób, które łączy miłość do rodzimej literatury. Podczas spotkania dzieliliśmy się swoimi przemyśleniami oraz wspominaliśmy swój pierwszy kontakt z „Trylogią” H. Sienkiewicza. Spotkanie odbyło się w miłej i serdecznej atmosferze.