,,Książka to godny szacunku przyjaciel” – lekcja biblioteczna - Filia Biblioteczna w Czerchowie

19.02.2015 r.  w Filii Bibliotecznej w Czerchowie odbyły się zajęcia  choć w małym gronie – 5 osób – adresowane dla dzieci uczęszczających do biblioteki. Zajęcia miały na celu zachęcić dzieci aby dbały o wygląd książek i kształtowały do nich szacunek.                              Na początku zajęć powitano wszystkich uczestników zajęć, którzy lubią czytać książki, którzy piszą chętnie listy, którzy czytanie książek rozpoczynają od oglądania ilustracji i tych którzy są czytelnikami biblioteki.                                                                                                   Do dzieci zaadresowany był list. W kopercie znajdował się wiersz pt. ,,Nie zaginaj”. Po odczytaniu fragmentu  listu wszyscy zastanawialiśmy się kto jest nadawcą listu. Doszliśmy do wniosku, że nadawcą jest książka. Dzieciom utrwalona pisownię wyrazu ,,książka”.                     Celem przeprowadzonych zajęć było zapoznanie dzieci z etapami powstawania książki. Rozdano dzieciom w przypadkowej kolejności kartoniki z wyrazami: autor-pisarz, pomysł, pisanie książki, rękopis, wydawnictwo, ilustrator, drukarnia, księgarnia, czytelnik. Zadaniem dzieci było właściwe ustalenie drogi powstawania książki poprzez przyklejenie kartoników w odpowiedniej kolejności.                                                                                                                   Dzieci odgadywały także tytuły znanych książek na podstawie ilustracji i wypowiadały się jakie znają rodzaje książek.                                                                       W czasie zajęć przedstawiono dwie książki – zadbaną i zniszczoną i poproszono o porównanie. Dzieci bardzo wyczerpująco wypowiadały się o książkach. Odnosząc się do drugiego fragmentu wiersza ,,Nie zaginaj” zadano dzieciom pytania: ,,O co apelują do nas książki?’’, ,,O co proszą swoich czytelników?’’, ,,Dlaczego powinniśmy je szanować?’’, ,,Czym różnią się od telewizji, kina, teatru, Internetu?’’.                                           Na podstawie przeczytanego tekstu oraz własnych spostrzeżeń  dzieci ułożyły regulamin poszanowania książek.                                                                                                       Zajęciom towarzyszyła również zabawa ruchowa ,,Korona Czytelnika”. Każdy uczestnik zabawy otrzymał książkę, którą położył na głowie i starał się ją utrzymać w tej pozycji podczas gdy wydawano polecenia np. chodzimy w tył, obracamy się, tańczymy, robimy przysiad, itp. Dziecku, któremu książka spadła z głowy odpadło z zabawy.                        Na sam koniec zajęć dzieci wykonały prace plastyczną – zakładkę do książki.