Ankieta

Twoja ulubiona książka


wyniki

DBI – czyli Dzień Bezpiecznego Internetu w Pełczyskach

 

            Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku i ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie  z problematyką bezpieczeństwa dzieci w Internecie oraz nagłośnienie tematyki dotyczącej bezpieczeństwa online.

            W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu od 2005 roku organizowany jest przez Fundację Dzieci Niczyje oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK) – realizatorów unijnego programu Safer Internet. Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange. Partnerami są w tym roku także Microsoft i Facebook. Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem przez Joannę Kluzik-Rostkowską, Minister Edukacji Narodowej, prof. Lenę Kolarską-Bobińską, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Andrzeja Halickiego, Ministra Administracji i Cyfryzacji, Magdalenę Gaj, Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Marka Michalaka, Rzecznika Praw Dziecka.

            W tym roku dzień ten obchodzono 9 lutego, jednak w naszej filii bibliotecznej zajęcia odbyły się 12 lutego. Tegoroczne hasło DBI to „Lepszy internet zależy od Ciebie”, podczas zajęć dzieci oglądały kilka z pozoru zabawnych filmików pt. „Przygody Fejsmena”,  który przypomina nam podstawowe zasady bezpiecznego korzystania z internetu.

            Następnie oglądaliśmy film pt. „Gdzie jest Mimi?”, który przedstawia prawdziwą i poruszającą historię uczennicy dręczonej przez kolegów za pośrednictwem internetu. Podczas zajęć rozmawialiśmy o naszych osobistych refleksjach i doświadczeniach a na zakończenie wykonaliśmy plakat dotyczący Hejtu. Dzieci zapisały powody, dla których ludzie obrażają  i szykanują innych w internecie oraz pomysły jak można sobie z takim problemem poradzić.